Innowacje Zabiegowe w Trychologii
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom trychologów oraz wymagających pacjentów powstała aparatura medyczna Intraject oraz Mesotherm firmy Biotec Italia, która idealnie wpisuje się w ten zakres potrzeb.
Intraject oraz Mesotherm są absolutnie innowacyjnymi, niezwykle zaawansowanymi technologiczni metodami, umożliwiającymi prowadzenie skutecznej terapii szeregu problemów skóry głowy. Mamy do dyspozycji efektywne i mocne aparaty o udowodnionych klinicznie rezultatach potwierdzonych certyfikatem medycznym Unii Europejskiej. Urządzenia te jako najnowocześniejsze osiągnięcia w dziedzinie medycyny estetycznej umożliwiają terapeucie dotarcie do głębokich warstw skóry głowy, regulując procesy zachodzące w obrębie mieszków włosowych w celu zarówno profilaktyki, jak i terapii skóry głowy, która stanowi podłoże dla mieszków włosowych. W efekcie zabiegu uzyskujemy widoczne zagęszczenie włosów, szybszy ich wzrost oraz poprawę ich kondycji – włosy stają się grubsze, elastyczne i bardziej lśniące.
Jedną z najbardziej zaawansowanych technologii w dziedzinie trychologii stanowi radiofrekwencja igłowa wraz z elektroporacją. Jest to jednoczesne połączenie mechanicznego mikronakłuwania, diatermii oraz elektroporacji. Ta konfiguracja opiera się na utworzeniu mikrokanałów zarówno w naskórku, jak i w odpowiednich warstwach skóry właściwej oraz pobudzeniu otaczających zdrowych komórek do wzmożonej regeneracji.
Skutkuje to globalną przebudową całej grubości skóry, jak również stymulacją mieszków włosowych celem wzrostu nowych włosów, hamowaniem miniaturyzacji mieszków włosowych, a także wydłużeniem fizjologicznego procesu anagenu. Odbywa się to poprzez zastosowanie igieł tytanowych o różnych długościach. Taki proces wyzwala w tkance stan zapalny, pojawiają się mikrozakrzepy, które są najlepszym źródłem dla komórek macierzystych mieszków włosowych, a także czynników wzrostu, m.in. TGFalfa i TGFbeta, NGF, VEGF, PDGF.
Ponadto, proces regularnych i zaplanowanych nakłuć wspomagany jest diatermią płynącą z fali radiowej monopolarnej o częstotliwości 500 kHz emitowanej przez igły tytanowe, co odbywa się przy udziale specjalnie zaprojektowanego rollera. Takie połączenie technologiczne umożliwia uzyskanie przyspieszonych procesów metabolicznych w obrębie mieszków włosowych, przyczyniając się do stymulacji m.in. adenozynotrójfosforanu w mitochondriach komórkowych oraz powstawania procesów neoangiogenezy. Uzyskanie źródła czynników wzrostów oraz energii termicznej stymuluje warstwę rozrodczą opuszki włosa oraz pobudza brodawkę – kanał odżywczy włosa, zwiększa również przepuszczalność błony komórkowej, pobudza krążenie ogólne i limfatyczne, a także aktywuje limfocyty T w obszarze zabiegowym.
Na uwagę zasługuje także fakt, iż medyczna fala radiowa emitowana podczas procesu nakłuć reguluje również pracę gruczołów łojowych, a także proces keratynizacji naskórka w obrębie skóry głowy, dodatkowo umożliwiając skuteczny drenaż tkanki. Co więcej, ten rodzaj fali radiowej skutecznie działa na redukcję bakterii beztlenowych zasiedlających gruczoły łojowe (Staphylococcus aureus, Streptococcus pyogenes, Propionibacterium acnes), doprowadzając do ich termicznej degradacji. Należy pamiętać, że zbyt liczna flora bakteryjna powoduje powstawanie stanów zapalnych w obrębie mieszków włosowych, a tym samym zablokowanie ich ujścia, co ogranicza podziały komórkowe opuszki włosa, a może także przyczyniać się do niedotlenienia skóry głowy oraz w konsekwencji wypadania włosów. Dlatego tak ważna staje się redukcja nadmiernej ilości tych patogenów i przywrócenie równowagi w tym zakresie.
Wyjątkowo skuteczną terapię trychologiczną zapewnia także elektroporacja zastosowana jako technologia łączona z radiofrekwencją igłową w jednym momencie. W tym konkretnym module zapewniamy dodatkowo wprowadzenie zjonizowanych preparatów aktywnych – adresowanych pod konkretne problemy w obrębie mieszków włosowych, wykorzystując czasową destabilizację błony komórkowej poprzez zastosowanie wysokonapięciowych pól elektrycznych. Dzięki krótkim impulsom elektrycznym zostają wytworzone kanały jonowe w strukturach lipidowych błony komórkowej, poprzez które wprowadzona zostaje konkretna ampułka docierająca do komórki poprzez zjawisko pinocytozy. Całość, oprócz regularnych i zaplanowanych nakłuć, dopełnia emisja energii cieplnej, która zwiększa przepuszczalność błony komórkowej i rozszerza naczynia krwionośne oraz daje poczucie komfortu podczas terapii zabiegowej.
Równie zaawansowaną technologię, oprócz radiofrekwencji igłowej z elektroporacją, stanowi także radiofrekwencja igłowa z vacuum. Ta technika zapewnia uszkodzenia mechaniczne naskórka i skóry właściwej, przepływ medycznej fali radiowej monopolarnej o częstotliwości 1MHz oraz przeprowadzenie drenażu limfatycznego. Procesy zachodzą podobnie jak przy poprzedniej procedurze, natomiast doskonałym uzupełnieniem tej technologii jest zastosowanie vacuum, które zapewnia efektywne, bardzo bezpiecznie i komfortowe nakłuwanie na różnych poziomach skóry, dostosowane do rozmaitych i najtrudniejszych obszarów zabiegowych, jakie stanowi owłosiona skóra głowy. Dlatego radiofrekwencja igłowa z vacuum wykazuje spektakularne rezultaty terapeutyczne w różnych problemach trychologicznych i jest niezastąpiona w zabiegach w tym zakresie.
Kolejny moduł skutecznych terapii trychologicznych reprezentuje medyczny peeling kawitacyjny o dużej mocy, który warunkuje bardzo skuteczne, a zarazem bezpieczne (często wykonywane zbyt intensywne peelingi skóry głowy przyczyniają się do uszkodzenia mieszków włosowych) oczyszczanie skóry głowy z nadmiernej krystalizacji, umożliwia redukcję wzmożonej keratynizacji skóry głowy, odblokowanie zaczopowane masami rogowymi i nadmiernym łojem mieszki włosowe, a także pobudza krążenie okołomieszkowe skóry głowy i zapewnia usunięcie zbędnych i szkodliwych produktów przemiany materii.
Ta technologia stanowi idealne narzędzie do utrzymywania właściwej higieny okołomieszkowej skóry głowy.
Bardzo skuteczną technologię trychologiczną stanowi również laser diodowy 630 nm o właściwościach biostymulacyjnych. Takie źródło światła stymuluje warstwę rozrodczą opuszki włosa oraz pobudza brodawkę – unaczynienie, zwiększa również przepuszczalność struktur błony komórkowej, pobudza mitochondria komórkowe, zwiększa efektywność limfocytów w obszarze naświetlania i doprowadza do stymulacji krążenia ogólnego oraz limfy, umożliwiające dotlenienie i detox.
W zabiegach trychologicznych oprócz doboru właściwej i skutecznej terapii zabiegowej, należy położyć bardzo duży nacisk na postępowanie diagnostyczne dotyczące przyczyn utraty włosów w oparciu o wywiad pacjenta, badania laboratoryjno-przesiewowe, jak również diagnostykę obrazową z użyciem specjalistycznej kamery trychologicznej. Diagnostyka powinna obejmować wszystkie obszary owłosionej skóry głowy – zarówno zdrowej, jak i objętej procesem chorobowym oraz opuszek włosowych wraz z trzonami.
Opisane najnowocześniejsze i najskuteczniejsze trychologiczne zabiegi aparaturowe znajdują się w urządzeniach Intraject oraz Mesotherm firmy Biotec Italia. Mają one potwierdzone klinicznie zastosowanie w terapii problemów skóry głowy o różnej etiologii i regulują różnorodne problemy w obrębie tego obszaru, przyczyniające się do utraty włosów, jak: łupież suchy, nadmierny łojotok, nieprawidłowa keratynizacja, intensywne rogowacenie, zbyt liczna flora bakteryjna, hyperhydroza, zaburzenia krążenia krwi, uzupełnienie niedoborów witamin oraz pierwiastków.
Ten rodzaj urządzeń w niezwykle skuteczny sposób wykorzystywany jest w terapii i leczeniu łysienia androgenowego, telogenowego, anagenowego, jak również łysienia plackowatego.
Karolina Marcinkowska kosmetolog,
mgr analityki medycznej ze specjalnością biomedycyny