
Rola trychologii w kosmetologii chirurgicznej
Medycyna oferuje nam coraz nowsze rozwiązania na zachowanie jak najdłużej młodego i pięknego wyglądu, a nawet na spowolnianie i cofnięcie procesu starzenia się. Istotną rolę w tej materii odgrywa kosmetologia i chirurgia, zwłaszcza plastyczna. Obecnie znana nam chirurgia estetyczna, ma swoje korzenie w pracach powstałych w pierwszych latach XX wieku po I Wojnie Światowej.
Trychologia jest nową i ciągle rozwijającą się dziedziną nauki, która stanowi ogromne wsparcie w kosmetologii chirurgicznej. W leczeniu problemów związanych ze skórą głowy oraz włosami, pomocne jest dostosowanie odpowiedniej terapii. W celu zdiagnozowania przyczyn oraz typu łysienia, niezbędnym jest przeprowadzenie odpowiednich badań laboratoryjno-przesiewowych. Niezwykle ważne jest postawienie prawidłowej diagnozy, w celu włączenia odpowiedniego leczenia. To zaledwie początek drogi, często długiej i niełatwej, wymagającej cierpliwości i współpracy pacjenta, który niejednokrotnie utracił już wiarę w możliwość odzyskania pięknych, zdrowych włosów. Zła kondycja skóry głowy, włosów czy wręcz ich brak, stanowi osobisty, cichy dramat dla pacjenta, który niejednokrotnie nie może znaleźć rozwiązania problemu. I tu z pomocą przychodzi trychologia i zabiegi, z których najważniejsze przedstawię poniżej.
Jedną z nich jest karboksyterapia, a więc terapia dwutlenkiem węgla. Zabiegi z użyciem CO2 są prawie bezbolesne, nie wymagają znieczulenia, są one szybkie i co ważne skuteczne. Niezaprzeczalną zaletą tej terapii jest jej bardzo niski poziom inwazyjności jak również fakt, iż zabiegi z użyciem dwutlenku węgla wyraźnie wpływają nie tylko na poprawę kondycji, ale wręcz na odmłodzenie skóry. Zabiegi, które polegają na podskórnym lub śródskórnym wstrzykiwaniu odpowiednio kontrolowanych dawek CO2, przynoszą rewelacyjne wyniki w walce z łysieniem, choć oczywiście nie możemy zapominać o tym, iż wymagają one odpowiednio długiego czasu na osiągnięcie odpowiednich efektów. Infuzja dwutlenku węgla prowadzi do zwiększenia przepływu krwi, składników odżywczych oraz tlenu do obszaru poddanego leczeniu, a więc skóry głowy.
Jest to o tyle istotne w leczeniu łysienia, iż umożliwia odpowiednie dotlenienie i odżywienie włosa i mieszka włosowego, ale przede wszystkim doprowadza do stymulacji produkcji kolagenu, jako odpowiedzi na reakcję zapalną, będącą reakcją na iniekcję gazem. Choć podczas zabiegu można poczuć niewielki ból, ukłucie, w zasadzie jedynym dyskomfortem, jaki może odczuć pacjent w przypadku iniekcji CO2 jest ewentualne odczuwanie rozpierania, rozpychania czy też ucisku, będącego następstwem aplikacji poszczególnych porcji medycznego CO2.
Główne przeciwwskazania w tej terapii to ciąża, ciężkie choroby serca i płuc, choroba nowotworowa, stany zapalne skóry w okolicy zabiegowej, terapia inhibitorami anhydrozy węglanowej. Należy podkreślić, iż nie stwierdzono efektów ubocznych terapii, gdyż dostarczony CO2, po przetransportowaniu do płuc, zostaje wydalony z organizmu podobnie jak i CO2 wytwarzany w procesie oddychania.
Kolejną terapią wykorzystywaną w trychologii jest mezoterapia, stanowiąca niechirurgiczny zabieg, polegająca na dostarczaniu odpowiednich preparatów leczniczych, regenerujących lub odżywczych, bezpośrednio do skóry właściwej głowy. Powoduje rewitalizację skóry stymulując naturalne właściwości regeneracyjne skóry. Jej celem jest przede wszystkim odzyskanie prawidłowego mikrokrążenia skóry głowy, co w efekcie końcowym doprowadzić ma do stymulacji porostu i przyrostu włosów. Jest to metoda wykorzystywana zarówno w leczeniu jak i w profilaktyce łysienia.
W mezoterapii igłowej, substancje aktywne aplikowane są strzykawkami o bardzo cienkich igłach, bądź specjalnymi urządzeniami wykonującymi niewielkie nakłucia, przy czym urządzenia te automatycznie regulują głębokość wkłuć. Należy tu podkreślić, iż aplikowanie odpowiednich substancji zarówno leczniczych jak i regenerujących w tym procesie ma podwójne działanie, z jednej strony redukuje obciążenie nerek i wątroby, tak typowe przy stosowaniu preparatów w formie doustnej, z drugiej zaś wpływa na pobudzenie samoregeneracji uszkodzonej skóry, co w efekcie końcowym skutkuje produkcją właściwych substancji.
Mezoterapia bezigłowa jest zabiegiem bezbolesnym, wykorzystującym metodę elektroporacji, przy użyciu urządzeń wytwarzających prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości. Zastosowanie prądu jest niezbędnym elementem w tych zabiegach, gdyż wpływa na zwiększenie przepuszczalności błon komórkowych, poprzez otwieranie się kanałów hydrofilowych w tych błonach. W efekcie końcowym, mamy możliwość dostarczenia odpowiednich substancji w głąb skóry, bez dokonywania nakłuć, jak to miało miejsce w przypadku mezoterapii igłowej. Zarówno w karboksyterapii, jak i w mezoterapii możemy wyróżnić dwie fazy, fazę uderzeniową i podtrzymującą. Dostosowanie ilości i częstotliwości zabiegów jest kwestią indywidualną pacjenta.
Pacjentom podatnym na uczulenia, alergikom czy też poszukującym produktów naturalnych, a borykającymi się z problemami skóry głowy i łysieniem, zalecane są zabiegi z użyciem osocza bogato płytkowego (PRP), czyli biostymulacji komórek skóry, przy użyciu materiału pochodzącego z organizmu pacjenta. Ważnym badaniem, które kwalifikuje pacjentów do tego typu zabiegu jest badanie stwierdzające ujemne miano, profil oraz typ świecenia przeciwciał przeciwjądrowych ANA 1. Wspomniane osocze jest koncentratem płytek krwi w niewielkiej objętości osocza i stanowi najlepiej przyswajalny materiał, gdyż pochodzi z organizmu pacjenta.
W celu uzyskania osocza, pobrana zostaje od pacjenta krew, która poddana zostaje procesowi wirowania w specjalistycznej wirówce laboratoryjnej. Odwirowane osocze zawiera liczne czynniki wzrostu, stymulujące tworzenie się zarówno nowego kolagenu jak i naczyń krwionośnych. Należy tu podkreślić, iż płytki krwi są naturalnie występującym składnikiem krwi i odgrywają ważną rolę w procesie gojenia i regeneracji tkanek. Efektem tego procesu jest oddzielenie się i zawieszenie płytek krwi w osoczu krwi. Uzyskane w ten sposób osocze bogatopłytkowe wstrzykiwane jest następnie do skóry głowy. Biokompatybilność osocza bogatopłytkowego z organizmem powoduje, iż zabiegi z jego użyciem są bezpieczne, nie narażają pacjenta na ewentualne uczulenia, a przy tym daje realne efekty, jakich oczekuje pacjent.
Zabiegi te są nie tylko bezpieczne z uwagi na autologiczny materiał, jakim jest PRP, ale i skuteczne, co wynika z faktu, iż osocze bogato płytkowe zawiera bardzo wysoki poziom substancji, które stymulują procesy naprawcze w skórze. Innymi słowy zastosowanie osocza bogato płytkowego skutkuje regeneracją i odmłodzeniem skóry, a według specjalistów jest najbezpieczniejszym sposobem naturalnego wspierania organizmu w walce z procesem starzenia się skóry.
Osocze bogatopłytkowe nie jest jedynym materiałem wykorzystywanym w zabiegach trychologicznych. Jest nim tkanka tłuszczowa, stanowiąca bogate źródło komórek macierzystych. Zabiegi wykorzystujące tkankę tłuszczową w leczeniu skóry głowy są najmłodsze w dziedzinie trychologii. Pamiętać należy, iż tłuszcz, to wbrew pozorom wrażliwe, żywe tkanki, które powinny być zarówno pobierane jak i podawane we właściwy sposób. Tkanka tłuszczowa jest bardzo podatna na zmiany temperatury jak i na uszkodzenia mechaniczne. Zarówno zbyt niska jak i zbyt wysoka temperatura w procesie jej pobierania mogą być zgubne, dla pobieranego materiału. Przeszczepienie tkanki tłuszczowej, która została dodatkowo wzbogacona komórkami macierzystymi, umożliwia odbudowanie zdegenerowanej tkanki podskórnej z jednoczesną poprawą ukrwienia, co w efekcie końcowym ma doprowadzić do poprawy elastyczności skóry.
Innowacyjna metoda przeszczepu tkanki tłuszczowej na owłosioną skórę głowy, wskazuje nowy kierunek w zabiegach trychologicznych. Pierwszy taki zabieg został przeprowadzony w naszej Klinice Mediestetic 05.05.2015r.
Jak już wspomniałam, początkiem trudnej i długiej drogi w leczeniu schorzeń skóry głowy i włosów jest właściwa diagnoza. Samo leczenie, poza właściwą diagnostyką, odpowiednim leczeniem, prawidłowo dobranymi zabiegami, współpracą wielu specjalistów, to długotrwały proces, żmudna praca wielu specjalistów, wymagająca wysiłku i wytrwałości, także ze strony pacjenta. Włożony trud w połączeniu z systematycznością działań, przynosi jednak satysfakcję i niewymierną korzyść w postaci radości i szczęścia zadowolonych pacjentów.
mgr Sylwia Barczewska – Cieślik
Pielęgniarka położna, kosmetolog, analityk-diagnosta trichologi.