
Karboksyterapia – przełom w leczeniu wypadania włosów
Karboksyterapia skóry owłosionej głowy (ang. carbon dioxide therapy) czyli leczenie za pomocą kontrolowanej, śródskórnej iniekcji medycznego dwutlenku węgla (CO₂) została okrzyknięta przełomem w leczeniu wypadania włosów.
Terapia dwutlenkiem węgla wywodzi się z lecznictwa uzdrowiskowego, gdzie wykorzystywano pozytywny wpływ „cudownego gazu” na ludzki organizm. Ze względu na wysoką skuteczność oraz bezpieczeństwo zabiegu szybko zyskała zaufanie zarówno wśród pacjentów jak i wykonujących zabieg lekarzy.
Miejscowa akumulacja CO₂ uzyskiwana dzięki mikronakłuciom stymuluje do procesu powstawania nowych naczyń co optymalizuje dotlenienie oraz odżywienie mieszków włosowych przyczyniając się do ich aktywacji oraz poprawy kondycji włosów. Powoduje także zwiększenie syntezy nowych włókien kolagenowych poprzez uruchomienie procesu gojenia tkanek, dzięki czemu uzyskujemy regenerację skóry.
Dużą zaletą zabiegu jest mała inwazyjność procedury, która nie powoduje wykluczenia z życia codziennego oraz niska bolesność terapii.
Leczenie za pomocą karboksyterapii przebiega indywidualnie w zależności od rodzaju problemu i jego zaawansowania. Oczekiwane rezultaty uzyskuje się po wykonaniu serii zabiegów. Do przeciwwskazań należy ciężka niewydolność płuc, serca oraz nerek, zaburzenia krzepnięcia krwi, ciąża i karmienie piersią oraz infekcja skóry w obrębie obszaru zabiegowego.
Lek. med. Paulina Kubasik
Absolwentka Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W trakcie studiów uczestniczyła także w półrocznym stypendium na Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie. Na co dzień pracuje na Oddziale Chorób Skóry w Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu, gdzie podnosi kwalifikacje w zakresie Dermatologii i Wenerologii.
Swoją działalność naukową prowadzi pod kierunkiem prof. dr hab. n. med. Zygmunta Adamskiego, kierownika Katedry i Kliniki Dermatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, natomiast umiejętności w zakresie medycyny estetycznej doskonali pod okiem eksperta w tej dziedzinie dr Artura Markowskiego.